Bezpieczny powrót do pracy

Minimalizowanie ryzyka infekcji SARS-Cov-2 przed powrotem do miejsca pracy

W oparciu o analizę rynku, w obliczu trwającej pandemii wirusa SARS-CoV2, SYNLAB stworzył diagnostyczne ścieżki postępowania wraz z wytycznymi, zapewniającymi bezpieczny powrót pracy. Do tego celu SYNLAB wykorzystuje trzy główne narzędzia minimalizujące ryzyko wystąpienia infekcji: kwestionariusz kliniczny, opis ostatnich potencjalnych kontaktów z zakażonymi oraz konkretne algorytmy postępowania odnoszące się do wyników z dwóch poprzednich narzędzi.
Algorytmy te łączą w sobie analizę  RT-PCR oraz analizę  przeciwciał serologicznych (Ab). Najbardziej wszechstronnym podejściem do wykrycia zakażeń  jest badanie wszystkich kandydatów na SARS-CoV2 używając technologii biologii molekularnej. Poprzez pobranie wymazu z nosa/gardła , RT-PCR wyszukuje RNA wirusa. Jest to najbardziej czuły test do tego celu – nawet podczas braku występowania symptomów choroby.

Serologiczne testy w kierunku wykrywania przeciwciał anty-SARS-CoV2 (testy laboratoryjne) szukają kontaktu z nowym koronawirusem poprzez zmierzenie poziomu przeciwciał IgM, IgA oraz IgG we krwi. W przypadku narażenia na zachorowanie, jako pierwsze pojawiają się przeciwciała IgA, IgM, następnie IgG.
Diagnostyczne ścieżki postępowania dają  podstawy do podjęcia decyzji i do wykrycia czy osoba wracająca do pracy nie jest nosicielem wirusa SARS-CoV2 i nie wymaga dalszej izolacji, czy też bezpiecznie może wrócić na zajmowane stanowisko.

Bezpieczny powrót do miejsca pracy - diagnostyczna ścieżka postępowania

 

Wynik badania Co to oznacza?

Co trzeba zrobić?

IgA/IgM-
negatywny
IgG-negatywny
  • Brak aktywnej infekcji,
  • Zbyt niskie stężenie przeciwciał,
  • Za krótki czas od ekspozycji do pobrania materiału
Powtórzenie testu po 7-14 dni od pobrania materiału  aby wykluczyć zakażenie.
IgA/IgM+ pozytywny

IgG+ pozytywny

  • Możliwość aktywnej infekcji,

  • Przebyta infekcja

 

Wykonanie badania RT-PCR,

W przypadku pozytywnego wyniku RT-PCR , kontakt ze stacją epidemiologiczno-sanitarną - postępowanie według instrukcji

W przypadku negatywnego wyniku RT-PCR

powtórzenie testu po 7-10 dniach, powtórzenie testu przeciwciał po 7-14 dniach od pobrania

IgA/IgM+ pozytywny

IgG- negatywny

  • Możliwa aktywna infekcja

  • Możliwy kontakt z wirusem

 

Wykonanie badania RT-PCR,

W przypadku pozytywnego wyniku RT-PCR kontakt ze stacją epidemiologiczno-sanitarną – postępowanie zgodnie z instrukcjami

W przypadku negatywnego wyniku RT-PCR
powtórzenie testu po 7-10 dniach,
powtórzenie testu przeciwciał po 7-14 dniach od pobrania.

IgA/IgM- negatywny

IgG+ pozytywny

  • Możliwe uodpornienie na Covid-19.
  • Przeciwciała prawdopodobnie się rozwinęły. *

 

Na tym etapie, możliwość ponownego zakażenia nie może być wykluczona.

* Według aktualnego stanu wiedzy, możliwość wtórnego zakażenia wirusem nie może być wykluczona.

Pracownicy już zdiagnozowani na Covid-19 powinni być wyłączeni z tego procesu i podlegać ciągłemu monitorowaniu stanu zdrowia.
Przedstawione diagnostyczne ścieżki postępowania koncentrują się głównie na określeniu  pod jakimi warunkami pracownicy mogą wrócić do pracy, wykluczając bądź potwierdzając ryzyko infekcji. Aby podjąć ostateczną decyzję o powrocie do pracy, pod uwagę należy wziąć także wiek pracownika,  przebyte wcześniej choroby oraz choroby współistniejące.  Jednocześnie  cały czas należy utrzymywać bezpieczne środowisko pracy, zachowując niezbędne procedury bezpieczeństwa i higieny, dezynfekcji a także wymaganego dystansu między pracownikami.
Celem powyższych diagnostycznych ścieżek postępowania jest jak najskuteczniejsze wykrycie osób potencjalnie zarażonych w danej organizacji. Aktualny stan wiedzy odnoszący się do dynamiki rozwoju wirusa SARS-CoV2 nie pozwala w pełni zagwarantować czy badana osoba nie jest zakażona, a także potwierdzić, czy np. ozdrowieńcy mogą zarazić się po raz kolejny.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt z lokalnym ekspertem SYNLAB wysyłając mail pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.