Alergie

Czym jest alergia?

Organizm cierpiący na alergię wypowiada wojnę szkodliwym substancjom (w tym wypadku poszczególnym składnikom naszego pożywienia). Układ odpornościowy wysyła fałszywy alarm uwalniając swój arsenał obronny, jak gdyby walczył z zabójczym wirusem lub pasożytem.

Wytwarzane są wówczas przeciwciała (immunoglobuliny E, w skrócie IgE) i neuroprzekaźniki takie jak histamina, które sprawiają, że zaczyna nam lecieć z nosa lub odczuwamy mdłości. Nawet najmniejsze ilości pokarmu, określane tu jako alergeny, mogą wywołać reakcję alergiczną. Taką reakcję można zaobserwować zaraz po jedzeniu i często jest ona dość silna: czuć swędzenie w gardle, podniebienie zaczyna puchnąć, a na skórze pojawia się czerwona wysypka.


Alergia a nietolerancja pokarmowa

Czy wiesz, że są to dwie różne jednostki? Co je charakteryzuje i jakie są różnice? O tym przeczytacie poniżej. Postaramy się wyjaśnić to w krótki i przystępny sposób.

Etiologia

Alergie pokarmowe mają podłoże immunologiczne związane z produkcją przeciwciał IgE. Podłoże nietolerancji pokarmowych jest bardziej złożone. Jest ono związane z produkcją przeciwciał IgG lub/i niedostateczną produkcją enzymów rozkładających dany związek (fruktoza, laktoza).

Czas pojawienia się objawów

W przypadku alergii jest to reakcja natychmiastowa (maksymalnie do 2 h). Nietolerancje pokarmowe związane są z opóźnionymi reakcjami i objawami przewlekłymi. Przeważnie do kilku dni.

Objawy alergii

Alergie charakteryzuje się wystąpieniem takich objawów jak wymioty, biegunka, katar, kichanie, wysypka, łzawienie oczu, duszności, zawroty głowy oraz zagrażający życiu pacjenta wstrząs anafilaktyczny. Natomiast do najczęstszych objawów nietolerancji zaliczamy migreny, wzdęcia, biegunki, osłabienie, złe samopoczucie, bóle głowy i brzucha, drażliwość, problemy skórne oraz bezsenność, które obniżają komfort życia.

Wiek

Alergia ujawnia się przeważnie w wieku dziecięcym i z czasem może minąć. Nietolerancje pokarmowe występują częściej u młodzieży i osób dorosłych, ale mogą towarzyszyć przez całe życie.

Wykonanie testu nietolerancji pokarmowej i zastosowanie diety eliminacyjno-rotacyjnej na przykład u osób z chorobami autoimmunologicznymi oraz nawracającymi problemami skórnymi daje bardzo dobre rezultaty. Właściwie postawiona diagnoza w oparciu o testy znacznie poprawia jakość życia pacjenta.

 Sprawdź nasz bestseller - test nietolerancji pokarmowej >>>


Test Alex 2 (295 alergenów – 178 molekuł, 117 ekstraktów alergenowych)

Test CDRS+ALEX2  to multikompleksowy test do diagnostyki molekularnej alergii.

Zawiera 295 alergenów w jednym badaniu, w tym 178 molekuł alergenowych oraz 117 ekstraktów alergenowych.
Technologia najnowszej generacji pozwala prezentować molekuły i ekstrakty alergenowe na nanocząsteczkach tworząc makroskopową macierz. Dzięki temu możliwy jest ilościowy pomiar przeciwciał IgE wobec dużej liczby alergenów przy wykorzystaniu bardzo małej ilości krwi.

Badanie przeciwciał IgE jest dobrze udokumentowaną i rekomendowaną metodą mającą na celu wykrycie alergii z reakcją typu natychmiastowego. 

Szeroki i istotny klinicznie skład testu CDRS+ALEX2 pozwala na opracowanie szczegółowego profilu uczuleniowego każdego z nas. Dzięki temu możemy się dowiedzieć, czy obserwowane objawy mają charakter alergii pierwotnej czy są wynikiem reakcji krzyżowych.

Dodatkowo w teście został zastosowany bloker hamujący przeciwciała anty-CCD, który ogranicza możliwość otrzymania tak zwanych ,,wyników fałszywie dodatnich’’.

*CCD są obecne w ekstraktach pochodzących z roślin (pyłki, żywność, przyprawy, lateks), jadów błonkoskrzydłych i niektórych gatunków owoców morza (np. małże), jak również w niektórych alergenach molekularnych z tych źródeł.

Dowiedz się więcej: ALEX - test do diagnostyki molekularnej alergii (alextest.pl)


Polycheck®

Polycheck® to nowoczesny system do oznaczania przeciwciał w surowicy krwi pacjentów, służący do diagnozowania chorób alergicznych oraz autoimmunizacyjnych.

Panele oznaczają stężenie przeciwciał IgE w surowicy krwi. Każdy panel charakteryzuje się określoną liczbą alergenów.

 

Panele wziewne 20- i 30-parametrowe

  • panel 20-parametrowy - 20 alergenów, m.in. pyłki drzew i traw, naskórki kota, psa, konia, świnki morskiej, chomika i królika oraz grzyby i roztocza
  • panel 30-parametrowy- 30 alergenów, w tym 18 alergenów pyłków roślin oraz 11 alergenów typowych dla środowiska domowego.

Kiedy wykonać panel wziewny?

  • podejrzewasz alergię wziewną
  • męczą Cię objawy, takie jak katar, zapalenie spojówek, suchy, męczący kaszel oraz duszności
  • chcesz rozpocząć immunoterapię.

 

Panele pokarmowe 20- i 30-parametrowe

  • panel 20-parametrowy- 20 alergenów pokarmowych, m.in. warzywa, owoce, orzechy, owoce morza, mleko, jaja, mąka
  • panel 30-parametrowy- 30 alergenów, m.in. różne warzywa, owoce, orzechy, mięsa, owoce morza, mleko i jajo kurze.

Kiedy wykonać panel pokarmowy?

  • podejrzewasz alergię pokarmową
  • męczą Cię objawy, takie jak bóle brzucha, wymioty, biegunki lub zaparcia, zmiany skórne
  • chcesz uzyskać pomoc w opracowaniu zalecań dietetycznych.

Panele pediatryczne 20- i 30-parametrowe

  • panel 20-parametrowy- 20 alergenów wziewnych i pokarmowych. Test powstał z połączenia wybranych alergenów z panelu wziewnego i pokarmowego. W składzie znajdują się alergeny, m.in. pyłków drzew i traw, naskórków zwierząt, grzybów i roztoczy oraz orzecha, mleka, jaja i warzyw.
  • panel 30-parametrowy- 30 alergenów, m.in. mleko i jego frakcje, jajo kurze, orzechy, kakao, warzywa, pyłki drzew i traw, grzyby i roztocza, naskórki psa, kota i konia. Zawiera najpopularniejsze alergeny pokarmowe i wziewne.

Kiedy wykonać panel pediatryczny?

  • podejrzewasz alergię wziewną i/lub pokarmową
  • występują u Ciebie zmiany skórne niewiadomego pochodzenia.

 

Panele atopowe 20- i 30-parametrowe

  • panel 20-parametrowy- 20 alergenów wziewnych i pokarmowych, m.in. mleko, ryż, banan, różne mięsa, roztocza i pleśnie oraz pyłki drzew i traw.
  • Panel 30-parametrowy- 30 alergenów wziewnych i pokarmowych, m.in. mleko, jajo kurze, orzech, poszczególne owoce, warzywa, pyłki drzew i traw, grzyby i roztocza, naskórki psa i kota.

Kiedy wykonać panel atopowy?

  • podejrzewasz alergię wziewną i/lub pokarmową
  • występują u Ciebie zmiany skórne niewiadomego pochodzenia.

 

 

W swoim składzie zawierają marker CCD*, który pomaga w wykryciu wyników fałszywie dodatnich.

Panele mają charakter przesiewowy i obejmują bardzo szeroki zakres alergenów.

 

Czy panele alergologiczne  wymagają specjalnego przygotowania?

Nie musisz być na czczo i odstawiać leków, w tym leków przeciwalergicznych i sterydowych.

Test można wykonać w każdym wieku, zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym i starszym z bardzo małej ilości krwi.

Dowiedz się więcej: Polycheck - EMMA MDT Sp. z o.o. (emma-mdt.pl)

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.