Homocysteina - „cholesterol XXI wieku”

Homocysteina jest jednym z najdokładniejszych wskaźników stanu zdrowia.

Jako niezwykle silny oksydant wywołuje w organizmie stres oksydacyjny. W podwyższonym stężeniu powoduje uszkodzenie śródbłonka naczyniowego sprawiając, że nawet niewielka ilość cholesterolu łatwiej osadza się na ścianach naczyń, co zwiększa ryzyko formowania zakrzepów. To z kolei może prowadzić do wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób, m.in. choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy tętnic, udaru mózgu, zakrzepicy żylnej i zatorowości tętnicy płucnej. Dlatego oznaczenie jej poziomu we krwi jest tak ważne w ocenie ryzyka chorób o podłożu miażdżycowym i zakrzepowym oraz w ich zapobieganiu.

Niedobory witamin B12, B6 i  kwasu foliowego prowadzą do wzrostu stężenia homocysteiny.

U niektórych osób wysoki poziom homocysteiny może być wrodzony (homocystynuria, polimorfizm genu reduktazy metyleno-tetrahydrofolianowej).  

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.