Kalprotektyna - marker chorób zapalnych jelit

Kalprotektyna jest biomarkerem przydatnym do oceny aktywności nieswoistych zapaleń jelit, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Nasze laboratorium oznacza ją metodą ilościową (chemiluminescencyjny test immunologiczny CLIA)

Oznaczenie kalprotektyny w kale może być wczesnym prognostą stanu zapalnego jelit. Stężenie kalprotektyny w kale wzrasta wraz ze stanem zapalnym w obrębie przewodu pokarmowego, a także w nowotworach jelita grubego.

W przypadku negatywnego wyniku, stan zapalny jelit może zostać wykluczony.

Przygotowanie pacjenta do badania w kierunku oznaczenia kalprotektyny w kale

Próbkę stolca do badania pobiera się do standardowego pojemnika na kał za pomocą łyżeczki znajdującej się w nakrętce. Nie należy stosować pojemników zawierających jakiekolwiek substancje konserwujące lub detergenty.

Do badania potrzebna jest ilość stolca o wielkości orzecha włoskiego.

Próbki należy pobrać z kilku miejsc stolca i przechowywać w temperaturze 2-8°C do momentu dostarczenia do badania, lecz nie dłużej niż 48h.

Próbkę najlepiej pobrać podczas porannego wypróżnienia.

Przed oddaniem stolca, należy całkowicie opróżnić pęcherz moczowy.

Stolec, z którego pobierana jest próbka, nie może znaleźć się w kontakcie z wodą obecną w muszli.

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.