Podstawowe badania lekarskie

Wszystko w porządku z Twoim zdrowiem?

W jaki sposób możesz skorzystać z nowoczesnych badań laboratoryjnych.


Zdrowie – czym ono jest?

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO "zdrowie to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrobytu, a nie tylko brak choroby czy niemocy ".

"Zdrowie to stan optymalnej wydajności człowieka", stwierdza socjolog medycyny T. Parson.

A Ty jak sądzisz?


Klucz do zdrowia

Niektórzy uważają, że wystarcza spożywanie codziennie wieczorem lampki czerwonego wina. Inni są przekonani, że wszystko zależy od przestrzegania odpowiedniej diety. Jeszcze inni wychwalają aktywność fizyczną jak spacerowanie czy bieganie lub po prostu pozytywne myślenie. Nie ma wyłącznie „jednego” klucza do zdrowego trybu życia.

Jest jednak jedna rzecz, której wszyscy jesteśmy pewni: Lepiej jest zapobiegać niż leczyć!


Sto trylionów komórek zapewnia nieustanne funkcjonowanie na wysokich obrotach przez całe nasze życie

Nasz organizm składa się ze stu trylionów komórek. Jest to 16.000 razy tyle, ile wynosi cała ludzka populacja, a ich jedynym celem jest utrzymanie pojedynczego życia. Każdego dnia 300 milionów martwych komórek musi być zastąpionych nowymi. Skóra regeneruje się nieustannie. Nawet kości są aktywnie zaangażowane w procesy magazynowania i rozpadu.

Do momentu ukończenia 80 roku życia twoje serce będzie biło przynajmniej 3 miliardy razy i transportowało tętnicami ponad 200 milionów litrów krwi. Jest to odpowiednik pojemności 100 basenów sportowych o standardowych wymiarach. Do wykonania tego zadania serce musi wytworzyć tyle energii, ile potrzebowalibyśmy, aby podnieść wagon kolejowy na jeden metr ponad ziemią. Serce odpoczywa jedynie w ułamkach sekundy pomiędzy uderzeniami.

To wszystko zaś stanowi zaledwie małą cząstkę złożonego systemu biologicznego człowieka.

Nie rozmawiajmy o chorobach, lecz o zdrowiu

Zdrowie może być zarówno stanem, jak i procesem. Zależy od wielu czynników osobowych i środowiskowych. Jednak najważniejsze jest to, że musi być ono przywracane w każdym momencie życia każdego człowieka. Twój lekarz dąży do utrzymania dobrego stanu twojego zdrowia, do zapobiegania chorobom i wczesnego ich wykrywania. W swoich staraniach jest on wspierany przez diagnostykę laboratoryjną.

Cały szereg szczegółowych i precyzyjnych metod analizy pobranego materiału daje wszechstronny przegląd stanu Twojego zdrowia. Wartości laboratoryjne morfologii krwi, poziomu żelaza, pierwiastków śladowych, parametrów oceny metabolizmu tłuszczów, wątroby, nerek i wielu innych narządów odzwierciedlają stan różnych organów ciała i ich działanie, oraz są istotne jako wczesne wskaźniki możliwego nieprawidłowego ich funkcjonowania.

Aktywne dbanie o własne zdrowie powinno rozpocząć się od poddania się ogólnym podstawowym badaniom, które można powtarzać w regularnych odstępach czasu.

Mówiąc o zdrowiu: Według słów Sigmunda Freuda, "Dobre zdrowie to zdolność do tego, by kochać i pracować".

Kontrola …

Badania laboratoryjne

Ogólny stan zdrowia

Pełna morfologia krwi

Badanie ogólne moczu

Cukrzyca

HbA1c – hemoglobina glikowana

Metabolizm tłuszczów

Lipidogram

Metabolizm białek

Kwas moczowy

Wydolność nerek

Albumina

Kreatynina, eGFR

Wydolność wątroby

ASPAT

ALAT

GGTP

Bilirubina

Białko całkowite

Stany zapalne

Białko C-reaktywne (CRP)

Elektrolity

Sód, potas, wapń

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.