Ochrona przed współczesnymi chorobami
Witamina D jest podawana małym dzieciom i osobom starszym ze względu na jej dobroczynny wpływ na kości ... ale to nie wszystko. Najnowsze badania dowodzą, że ma ona ogromny potencjał broniąc organizm przed chorobami cywilizacyjnymi takimi jak nowotwory, cukrzyca, zawał serca, depresja, demencja, czy wiele chorób autoimmunologicznych.
Witamina D – centralny przełącznik biochemiczny
Tu powstaje pytanie "czy to jakaś witamina cud?" Rozsądnie byłoby przyjmować ją, podobnie jak inne witaminy, z pewną dozą sceptycyzmu.
Dlaczego więc warto wiedzieć, jaki jest poziom witaminy D w naszym organizmie?
Ponieważ jest ona inna, niż pozostałe:
Witamina D nie jest w rzeczywistości witaminą lecz prekursorem hormonu (tzw. pro hormonem), który działa w organizmie na zasadzie centralnego przełącznika wielu ważnych procesów metabolicznych. Niemożliwe jest przyjęcie wystarczającej dawki witaminy D wraz z pożywieniem – nawet przy najzdrowszej i najbardziej zrównoważonej diecie. Natomiast organizm sam może wyprodukować witaminę D (czego nie potrafi z żadną inną witaminą). Jednak aby to zrobić, potrzebuje światła słonecznego - i tu zaczyna się problem.
Zmiana stylu życia
Współczesny styl życia przyczynia się do pogłębiania niedoboru witaminy D. Głównie z powodu eliminowania słońca - zarówno w pracy, jak i coraz częściej również w czasie wolnym. Badania z udziałem tysięcy uczestników dowodzą, iż więcej niż połowa populacji dorosłych ludzi ma chroniczny niedobór witaminy D. Może to mieć fatalne skutki dla utrzymania dobrej kondycji systemu nerwowego, zdrowych mięśni, naczyń krwionośnych, mocnych kości, dobrego nastroju i silnego układu odpornościowego aż do późnej starości.
Z tego powodu, najnowsze zalecenia ekspertów co do minimalnego poziomu witaminy D są znacznie wyższe, niż wcześniej uznawane wartości. Możemy zatem założyć, że już wkrótce poziom witaminy D we krwi 30-60 ng/ml będzie uważany za dolną granicę normy, zamiast 20 ng/ml, co jest jeszcze postrzegane jako "normalne".
Opieka zdrowotna
Jak można zwiększyć poziom witaminy D?
Korzystając codziennie z dużej dawki słońca lub bardziej realistycznie, dostarczając ją w postaci tabletek, oleju lub zastrzyków.
Ale jaki jest Twój faktyczny poziom witaminy D?
Kiedy można powiedzieć, że poprawił się on w wystarczającym stopniu?
A także ważne: jakich dawek witaminy D potrzebuje Twój organizm?
Za pomocą prostego testu laboratoryjnego z niewielkiej ilości krwi można szybko i precyzyjnie określić poziom tzw. magazynowej formy witaminy D czyli 25(OH).
Dzięki temu badaniu możesz skutecznie kontrolować poziom witaminy D w Twoim organizmie.