Zapobieganie osteoporozie

Zanim kości staną się słabe

Zdrowy do szpiku kości!

Kości dają stabilność naszemu organizmowi tak długo, jak długo żyjemy - aż około 220 kości tworzy nasz szkielet. Gdy jesteśmy młodzi, ciężko nam sobie wyobrazić, że kości też mogą „zachorować”.

Czy wiesz, jak gęste są Twoje kości? Im wcześniej wykryta zostanie osteoporoza, tym łatwiej można przedsięwziąć środki zaradcze.


Kości są biologicznie czynne

Kości są zaopatrywane w krew i substancje odżywcze, są twarde i przystosowane do aktywności fizycznej i mięśniowej. Ponadto stanowią największy bank minerałów w naszym organizmie: to w nich znajduje się na przykład fosfor, wapń czy sód. Organizm usuwa z nich natomiast potas i magnez. Kości są w dobrym stanie tak długo, dopóki proces uzupełniania i usuwania przebiega w tym samym tempie.

Lecz jeśli bilans ten zostanie trwale przekroczony (więcej substancji zostanie usuniętych niż może być wymienionych przez organizm), nasze kości będą na dużym deficycie. To ujemne saldo określane jest osteoporozą – „porowata kość”. Wówczas nawet najmniejsze zdarzenia jak na przykład niegroźne wypadki, a nawet pochylanie się lub kichanie wystarczą, aby spowodować wyjątkowo bolesne i trudno gojące się złamania.

Osteoporoza nie jest „normalnym” procesem starzenia i nie dotyczy wyłącznie kobiet. Obok nadciśnienia i zawału serca, osteoporoza jest uznawana obecnie za chorobę cywilizacyjną.


Kto jest zagrożony?

Gęstość kości zwiększa się mniej więcej do osiągnięcia 35 roku życia. To jak gęste stają się właściwie kości, zależy z jednej strony od warunków, na które nie mamy wpływu: genów, płci, historii rodziny, hormonów. Przykładowo, gdy menopauza wystąpi stosunkowo wcześnie, zwiększa to ryzyko rozwoju osteoporozy w późniejszym wieku. Jednak jedna trzecia wszystkich zdrowych kobiet również jest dotknięta problemem osteoporozy po menopauzie, ponieważ organizm przestaje wówczas wytwarzać estrogen chroniący kości.

Z drugiej strony, nasze kości może osłabić długotrwałe przyjmowanie różnych środków farmaceutycznych (np. kortyzonu, hormonów tarczycy). Spadek gęstości kości nierzadko towarzyszy również chorobom nerek, serca, wątroby i zaburzeniom przewodu pokarmowego.

Osteoporoza nazywana jest „cichym złodziejem kości”. Atakuje zdrowe kości powoli i potajemnie – i najczęściej jest wykrywana dopiero wtedy, kiedy największa szkoda zostanie już wyrządzona. Złamania prowadzą do bólu, utraty jakości życia, a nawet śmierci. Co więcej, 33% osób starszych cierpiących na złamania biodra staje się niepełnosprawna i traci zdolność do samodzielnego życia rok po złamaniu, a co najmniej 1 na 5 osób umiera przed upływem roku od złamania. Bez odpowiedniego leczenia ryzyko wystąpienia kolejnych złamań wynosi 50%.

Wykonaj profilaktycznie pakiet kostny "zanim kości staną się słabe”.

Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dalszych informacji.

Osteoporoza – szeroko rozpowszechniona choroba

O znaczeniu problemu świadczą statystyki mówiące, że na całym świecie co najmniej 1 na 3 kobiety i 1 na 5 mężczyzn powyżej 50 r.ż. dozna złamania spowodowanego osteoporozą. Szacuje się, że w Polsce ponad 2,7 milionów ludzi jest dotkniętych tą chorobą. Jednak zasięg i konsekwencje, jakie niesie ona ze sobą, są w dalszym ciągu niedoceniane. Prawdopodobnie istnieje znaczny odsetek mężczyzn z chronicznym bólem pleców, którzy w rzeczywistości cierpią na osteoporozę. Poza tym osteoporoza jest jedną z tych chorób, które są diagnozowane zbyt późno, zwykle dopiero wtedy, gdy dojdzie do złamania kości lub kręgu.

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.