Pakiety dla dzieci

Badania profilaktyczne to ważny temat nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Należy je wykonywać regularnie, minimum raz w roku, w przypadku małych pacjentów jest to konieczne ze względu na intensywność rozwoju.

Pobranie krwi u dziecka może okazać się niemałym wyzwaniem. Zabieg ten nie należy do najprzyjemniejszych i może budzić lęk zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Dlatego, aby uniknąć komplikacji proponujemy badania pakietowe, gdzie w czasie jednego pobrania można sprawdzić wiele parametrów, które dadzą obraz stanu zdrowia naszej pociechy.

W naszych placówkach Synlab wykonujemy badania w dwóch podstawowych pakietach dla najmłodszych:

 • Pakiet badań dla dziecka, w którego skład wchodzi: mocz, morfologia z rozmazem aut., OB, wapń całkowity, glukoza, fosfataza zasadowa, żelazo, albumina, CRP ilościowo, IgE całowite.

Oraz

 • Pakiet badań przedszkolaka, w którego skład wchodzi: mocz, morfologia z rozmazem aut., rozmaz krwi (mikroskopowo), OB, wapń całkowity, glukoza, fosfataza zasadowa, żelazo, albumina, witamina D3, ferrytyna.

 

W czerwcu proponujemy Państwu promocję na oba pakiety -20%.

Cena promocyjna pakietów, w punktach pobrań w Warszawie:

Pakiet badań dla dziecka: 144,00 zł.*

Pakiet badań dla przedszkolaka: 172,80 zł.*

 

Składowe badania opis:

Morfologia krwi - to podstawowe badanie, jej wynik daje ogólny pogląd na stan zdrowia, a zestawiony z wynikami innych badań pozwoli na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie obejmuje liczbę czerwonych, białych krwinek, a także stężenie hemoglobiny oraz hematokryt.

OB (Odczyn Biernackiego) - pozwala na wykrycie stanu zapalnego w organizmie, które jest określane na podstawie szybkości, z jaką w ciągu 1-2 godzin opadają pobrane czerwone krwinki. Wynik dodatni nie wskazuje na konkretną przyczynę infekcji dlatego niezbędne jest przeprowadzenie dalszej diagnostyki.

Żelazo - to jeden z kluczowych dla rozwoju mikroelementów, zapotrzebowanie na nie w okresie wzrastania jest bardzo duże, a jego zaspokojenie bywa stosunkowo trudne. Jego niedobory mogą prowadzić do rozwoju anemii, która może powodować zmęczenie, bóle głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia, a także tachykardię i obniżenie ciśnienia krwi.

Normy poziomu żelaza u dzieci:

 • Niemowlęta 0-6 miesięcy 36–156 ug/dl;
 • Dzieci 6 miesięcy-15 lat: 43-184 ug/dl;
 • Dziewczynki >15 lat: 37-145 ug/dl;
 • Chłopcy >15 lat: 59-158 ug/dl.

CRP (Białko C-reaktywne) - jest białkiem ostrej fazy, które wytwarza wątroba, gdy w organizmie rozwija się stan zapalny. Jest zalecane przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej, wirusowej, grzybiczej lub pasożytniczej, a także podejrzeniu chorób autoimmunologicznych i nowotworów. Podwyższonemu CRP często towarzyszy gorączka, która jest jednym ze wskazań do wykonania badania. Ponadto, o

Wynik może pomóc w zidentyfikowaniu konkretnej infekcji:

 • CRP na poziomie 40-200 mg/l świadczy o infekcji bakteryjnej,
 • CRP na poziomie 20-40 mg/l oznacza, że infekcja ma najprawdopodobniej charakter wirusowy.

Mocz – pomaga ocenić stan zdrowia dziecka i wykryciu nieprawidłowości w działaniu takich narządów, jak nerki, wątroba i trzustka. Badanie ogólne moczu jest podstawowym badaniem pozwalającym wykryć infekcję układu moczowego. W ramach badania sprawdzane jest pH moczu oraz obecność białka, cukru i krwi. Ponadto, analizie poddawana jest barwa i przejrzystość moczu.

Jak pobrać mocz:

 • mocz musi zostać pobrany na czczo, najlepiej z samego rana,
 • powinien być pobrany ze środkowego strumienia,
 • przed pobraniem należy umyć okolice intymne dziecka,
 • pojemniczek na mocz powinien być jałowy.

 

Fosfataza zadadowa - jest enzymem zlokalizowanym w wielu różnych tkankach, między innymi w kościach, wątrobie, jelitach i nerkach. Podwyższony poziom ALP może wskazywać na choroby wątroby, zaburzenia wydzielania żółci, choroby układu kostnego.

Glukoza - stanowi główne źródło energii jest to „paliwo” dla ludzi i zwierząt, dlatego też jej przyswajanie we właściwych ilościach jest kluczowe dla naszego funkcjonowania. Jest podstawowym badaniem w rozpoznawaniu i monitorowaniu  leczenia cukrzycy. Wykorzystywane w identyfikacji zaburzeń tolerancji węglowodanów oraz metabolizmu węglowodanów  w chorobach wątroby, trzustki, w akromegalii, w nadczynności kory nadnerczy i w trakcie leczenia steroidami.

Wapń całkowity - jest to pierwiastek, który w organizmie bierze udział w neurotransmisji bodźców w mięśniach szkieletowych i w mięśniu sercowym oraz w procesach krzepnięcia krwi. Ponad 99 proc. wapnia znajduje się w kościach, a pozostała część w płynach zewnątrz- i wewnątrzkomórkowych.

Albumina - pełni rolę transportową, odpowiada za przenoszenie hormonów, kwasów tłuszczowych, aminokwasów, a nawet leków. Jednym z jej najważniejszych zadań jest utrzymanie ciśnienia onkotycznego w naczyniach krwionośnych.

Ferrytryna - jest białkiem, które magazynuje żelazo w organizmach. Jest białkiem ostrej fazy - syntetyzowanym przez wątrobę, a jej stężenie we krwi zmienia się, jeśli w organizmie pojawi się stan zapalny. Im więcej żelaza w organizmie człowieka tym więcej ferrytyny.

Witamina D3 - jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Organizm jest w stanie wytworzyć ją sam, przy dostatecznej dziennej ekspozycji na światło słoneczne. Ma ogromne znaczenie dla zdrowia kości, gdyż bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej kontroluje stopień wchłaniania wapnia i fosforu w jelitach oraz ich uwalniania z kości, również reguluje proces tworzenia kości, ma bardzo ważne znaczenie w okresie wzrostu organizmu.

 

Przed pobraniem pamiętaj:

 • zadbanie o nawodnienie organizmu swojego dziecka, odpowiednie nawodnienie sprawia, że krew się rozrzedza i żyły stają się lepiej widoczne. Podaj dziecku wodę (nie sok) minimum pół godziny przed zabiegiem.
 • Pobranie wykonujemy na czczo, jest to kluczowe dla otrzymania prawidłowego, zwykle zaleca się, by badania krwi wykonywać do godziny 10 po ostatnim posiłku.

 

Pamiętaj każdy z wyników należy konsultować z lekarzem.

 

 

 

* Cena regularna: Pakiet dla dziecka 180 zł., Pakiet dla przedszkolaka 216 zł.

* Najniższa cena z ostatniego miesiąca: Pakiet dla dziecka 180 zł., Pakiet dla przedszkolaka 216 zł.

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.