Światowy dzień Tarczycy

Dnia 25.05.2023r. obchodzimy Światowy dzień chorób tarczycy. W Polsce choroby tego narządu występują u około 20% populacji, większość z nich to kobiety.

Tarczyca to mały gruczoł w kształcie motyla znajdujący się z przodu szyi wzdłuż tchawicy.

Odpowiada za regulację metabolizmu – tempa, w jakim komórki zużywają energię i wytwarzają ciepło. Gdy tarczyca nie działa prawidłowo, może to mieć wpływ na całe ciało. Tarczyca wydziela do krwi hormony, między innymi: tyroksynę T4 i trijodotyroninę T3. Hormony te są odpowiedzialne za podstawową i całkowitą przemianę materii, zapewniają harmonijne działanie wszystkich układów. Należy podkreślić, że hormony tarczycy mają bardzo ważne działanie w czasie ciąży. Pobudzają prawidłowy wzrost i rozwój płodu. Niedobór tych hormonów w wieku płodowym jest przyczyną niedorozwoju centralnego układu nerwowego, opóźnienia rozwoju kości i przedwczesnego kostnienia nasad kostnych.

Objawy chorobowe zależą od tego, czy w organizmie jest nadmiar czy też niedobór w/w hormonów.

 

Niedoczynność tarczycy występuje, gdy tarczyca nie wytwarza i nie uwalnia wystarczającej ilości hormonu tarczycy do organizmu, co powoduje:

Nadczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca wytwarza i uwalnia wysokie poziomy hormonu tarczycy, co powoduje:

Spowolnienie metabolizmu

Przyspieszony metabolizm

Przybranie na wadze

Utrata masy ciała

Zmęczenie lub ciągłe uczucie zmęczenia

Zmęczenie lub ciągłe uczucie zmęczenia

Wolny puls lub tętno

Zwiększenie lub szybkie tętno

Wypadanie lub przerzedzanie włosów

Powiększona tarczyca (wole)

Słaba tolerancja na zimno

Nietolerancja ciepła

Depresja

Lęk

Sucha, szorstka

Suche, łzawiące, czerwone lub wyłupiaste oczy

Zaparcie

Częste wypróżnienia lub biegunka

Mrowienie lub ból dłoni

Drżenie (zwykle w rękach)

Nieregularny okres

Nieregularny okres

Niski popęd seksualny

Niski popęd seksualny

Skurcze mięśni

Nadmierne pocenie się lub gorączka

Upośledzona pamięć

Trudności ze snem

Jednym z najbardziej czułych wskaźników czynności tarczycy jest tyreotropina - TSH. Tyreotropina jest to hormon wytwarzany przez przysadkę. TSH pobudza syntezę i uwalnianie hormonów tarczycy. Badanie poziomu TSH można traktować jako przesiewowy test zaburzeń czynności gruczołu tarczowego.

Interpretacja całkowitego stężenia hormonów tarczycy w surowicy krwi jest trudna, ponieważ zależy między innymi od stężenia białek wiążących hormony. Dlatego najlepszym sposobem jest pomiar stężenia wolnych hormonów – wolnej trijodotyroniny – fT3, wolnej tyroksyny fT4.

Ocena stężeń TSH i wolnych frakcji hormonów tarczycy fT3 i fT4 to podstawowe badania dające wgląd w czynność tarczycy. Umożliwiają one lekarzowi ocenę stanu eutyreozy – prawidłowej czynności tarczycy lub nadczynności (hipertyreozy) czy niedoczynności (hypotyreozy) gruczołu tarczowego.

Z okazji Światowego dnia chorób tarczycy, przygotowaliśmy rabat -20% na trzy poniższe pakiety laboratoryjne. Wszystkie można wykonać w naszych placówkach Synlab.

Pakiet tarczycowy

TSH,FT4

Promocyjna cena w maju to: 51,20 zł (cena regularna 64,00 zł).

 

Pakiet tarczycowy plus

TSH, FT4, FT3

Promocyjna cena w maju to: 76,80 zł (cena regularna 96,00 zł).

 

Pakiet tarczycowy rozszerzony

TSH, FT4, aTPO, aTG

Promocyjna cena w maju to: 139,20 zł (cena regularna 174,00 zł).

Direttore Medico: Dr. Cosimo Ottomano (CMO)
Synlab Italia srl | Via Martiri delle Foibe, 1 - 20900 Monza (MB) | P.IVA 00577680176 - REA MB-1865893 - Capitale Sociale € 550.000,80 int. vers. | PEC: synlabitalia@pec.it

 

Credits

Chcemy mieć pewność, że przeglądanie naszej strony internetowej będzie dla Państwa przyjemnością. W związku z tym niniejsza witryna umieszcza pliki "cookies" na Państwa komputerze w celu zbierania informacji na temat korzystania z naszej witryny.